اجرا و تكمیل 11 پروژه عمرانی در دانشگاه شهید چمران اهواز

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز از آغاز عملیات اجرایی 6 پروژه و تكمیل و بهره‌برداری  5 طرح در دست ساخت در سال‌جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دكتر حسن مروتی كه پیش از انتصاب در این سمت، بیش از سه سال معاونت مالی اداری دانشگاه را بر عهده داشته است، مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرا در سال‌جاری را مطالعه و احداث دانشكده‌ تربیت بدنی و علوم ورزشی با مساحت 6000 مترمربع، مطالعه و احداث دانشكده علوم زمین، احداث دانشكده هنر شوشتر و خوابگاه این دانشكده، محوطه سازی تاسیسات زیربنایی دانشگاه با وسعتی بالغ بر 100 هزار مترمربع و تعمیرات اساسی و خرید  تجهیزات عنوان كرد.
وی اضافه كرد: همچنین پروژه تكمیل آزمایشگاه مركزی، آمفی تئاتر دانشكده اقتصاد و تكمیل مركز رشد و فناوری كه از سال گذشته آغاز شده، امسال در دستور كار و اولویت بهره‌برداری قرار دارد.
سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: عملیات احداث دانشكده دامپزشكی با 5 هزار مترمربع مساحت و اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال در حال اجراست كه در صورت تخصیص به موقع اعتبارات عمرانی امیدواریم تا مهرماه سال‌جاری به بهره‌برداری برسد بدین ترتیب، با احداث ساختمان جدید دانشكده دامپزشكی شامل آزمایشگا‌ه‌ها و اتاق‌های اساتید، این محل به ساختمان كنونی دانشكده افزوده و بدین ترتیب، دانشكده فعلی تكمیل می‌شود.
دكتر مروتی همچنین در مورد دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی كه در سفر سوم هیئت دولت به خوزستان با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری كلنگ زنی شده بود، گفت: ساختمان جدید این دانشكده با 6 هزار مترمربع زیربنا و برآورد اولیه 50 میلیارد ریال هزینه اجرا ساخته خواهد شد.
وی تصریح كرد: همچنین احداث ساختمان دانشكده هنر شوشتر با 5 هزار مترمربع زیربنا و 40 میلیارد ریال برآورد اولیه اعتباری و نیز یك بلوك خوابگاهی دانشجویی با 3 هزار و 100 مترمربع و 20 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده، در نیمه دوم امسال به مناقصه می‌رود.
 

وی درمورد ساخت دو بلوك خوابگاهی درمجتمع خوابگاهی شماره 2 اظهار داشت: اجرای این پروژه حدود 5 سال پیش توسط وزارت علوم آغاز شده و با وجود گذشت این سال‌ها هنوز تكمیل نشده است اما با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دانشگاه، مقرر شد این پروژه به پیمانكار دیگری واگذار شود تا سریعتر عملیات اجرای آن به پایان رسد.
دكتر مروتی دانشكده علوم آب با 5 هزار مترمربع زیربنا و برآورد اولیه 40 میلیارد ریال هزینه اجرا را از دیگر پروژه‌هایی اعلام كرد كه درنیمه دوم سال‌جاری با انجام مناقصه و مراحل اداری، عملیات اجرایی آن آغاز خواهد گردید.
وی همچنین درباره طرح احداث سایبان‌ها در مسیرهای تردد در سطح دانشگاه، اظهار داشت: عملیات اجرای سایبان‌ها در 4 مرحله با اعتبار 3 میلیارد و 500 میلیون ریال آغاز شده كه فاز اول در مسیر امور دانشجویی تا كتابخانه مركزی، فاز دوم شامل ورودی ساختمان مركزی، فاز سوم حدفاصل امور دانشجویی تا دانشكده تربیت بدنی و فاز آخر از میدان سازمان مركزی تا دانشكده علوم است كه كل این پروژه تا مهرماه تكمیل می‌شود.
سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز اولویت طرح‌‌های عمرانی دانشگاه را در سال‌جاری تكمیل و بهره‌برداری از دو بلوك خوابگاهی، توسعه دانشكده دامپزشكی و توسعه سلف سرویس مركزی عنوان كرد و افزود: با توجه به بهره‌برداری از دانشكده ادبیات در پردیس دانشگاهی و انتقال دانشجویان به پردیس دانشگاه، سلف سرویس موجود پاسخگوی جمعیت دانشجویان نیست و توسعه این مكان در اولویت طرح‌های عمرانی دانشگاه قرار دارد.
دكتر مروتی با اشاره به اعتبارات عمرانی دانشگاه در سال جاری گفت: در بخش فضاهای آموزشی و كمك آموزشی بالغ بر 57 میلیارد و 756 میلیون ریال و در بخش تعمیرات اساسی و خرید تجهیزات حدود 18 میلیارد و 49 میلیون ریال اعتبار به دانشگاه اختصاص یافته است.
وی اعتبارات عمرانی سال گذشته دانشگاه را بالغ بر 95 میلیارد ریال و میزان جذب آن را 96 درصد اعلام كرد و افزود: بودجه عمرانی دانشگاه امسال حدود 20 درصد كذاهش یافته است اما از محل مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت و اعتبارات نفت، كمك‌های قابل توجهی به دانشگاه شده كه امید می‌رود با تخصیص این اعتبارات شاهد تحولات چشمگیر در سطح دانشگاه باشیم.
 

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز همچنین درخصوص اعتبارات فرهنگی دانشگاه، گفت: با توجه به رویكرد جدید دولت در سفر سوم و توجه ویژه به بخش فرهنگ از نظر زیرساختی و فعالیت‌های جاری، مقرر شد 7 میلیارد و 900 میلیون ریال به دانشگاه ابلاغ گردد.
دكتر مروتی یادآور شد: با توجه به تفكیك معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه از یكدیگر، وظیفه معاونت فرهنگی بسیار سنگین بوده و لازم است فعالیت‌ها وبرنامه‌های فرهنگی گسترده‌ای برای طیف دانشجو، كارمند و هیئت علمی در سطح جامعه دانشگاهی به اجرا درآورد.
وی همچنین از انجام اقداماتی به منظور بهسازی و تعمیر سیستم‌های تهویه در سطح خوابگاه‌ها و دانشگاه در تابستان خبر داد و گفت: با انجام تعمیرات اساسی، اورهال كردن 10 دستگاه برج خنك كننده و وارد مدار نمودن 7 دستگاه چیلر، تغییرات محسوسی در سیستم‌های تهویه ایجاد شده است.
سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان كرد: همچنین كلیه پست‌های موتورخانه‌ها در مجتمع خوابگاهی اورهال و بازسازی شده و با راه‌اندازی بانك خازن‌ها در آینده نزدیك، ضمن حل بسیاری از مشكلات، تا حد زیادی نوسان برق نیز كاهش می‌یابد.
دكتر مروتی تعمیر و بهسازی سیستم‌های تهویه در خوابگاه‌ خواهران را كه هم اكنون در حال اجراست، یادآور شد و افزود: این عملیات هم اكنون در بلوك‌های 5،6 و 7 مجتمع در حال انجام و برای بلوك‌های 12 و 13 نیز در دست اقدام است.
وی درمورد احداث مجتمع حمام‌ها در خوابگاه‌های خواهران اظهار داشت: در این طرح، عملیات احداث 40 چشمه سرویس حمام و 10 چشمه سرویس بهداشتی و رختشوی‌خانه در مجمتع خوابگاهی در دست اجراست كه تا مهرماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی همچنین درمورد اعتبارات مربوط به خرید تجهیزات و تعمیرات اساسی كه امسال حدود 18 میلیارد ریال تعیین شده، گفت: با توجه به حجم واحدهای آموزشی، خدمات ساختمان‌ها و شرایط آب و هوایی این رقم اعتبار به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای
دانشگاه نیست و نیاز به توجه ویژه در این بخش از سوی مسئولان ارشد استان احساس می‌شود.
*مصوبات سفرهای استانی
دكتر مروتی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز در بخش دیگر، به بیان دستاوردها و عملكرد اجرای مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت برای توسعه این دانشگاه جامع منطقه جنوب و جنوب غرب كشور پرداخت.
*سفر نخست
سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: تقریبا همه پروژه‌ها و مصوبات دولت در سفر نخست برای توسعه این دانشگاه، اجرایی شده و مصوبات سفرهای دوم و سوم یا در سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسند یا عملیات اجرایی آنها امسال آغاز می‌شود.
دكتر مروتی مصوبات سفر نخست هیئت دولت به استان خوزستان برای توسعه دانشگاه شهید چمران اهواز را شامل تكمیل استخر سرپوشیده، تكمیل دیواركشی دانشكده شوشتر، تكمیل سالن آمفی‌تئاتر دانشكده اقتصاد، تكمیل سالن چندمنظوره، خرید تجهیزات موردنیاز پورتال پژوهشی، خرید تجهیزات آزمایشگاهی تحقیقاتی آب در گروه زمین‌شناسی، مطالعه مركز علوم دانشگاه، توسعه دانشكده علوم زیستی و خرید تجهیزات آزمایشگاهی، كارگاهی و كتب و تكمیل سالن اجتماعات عنوان كرد كه همه آنها به جز تكمیل سالن اجتماعات اجرایی شده‌اند.
وی علت اجرا نشدن تكمیل سالن اجتماعات را كمبود اعتبار عنوان كرد و افزود: این درحالی است كه مطالعات پروژه به طور كامل انجام گرفته است.
*سفر دوم
عضو شورای اداری استان خوزستان به مصوبات سفر دوم هیئت دولت به استان اشاره كرد و گفت: احداث دو بلوك خوابگاهی، احداث ساختمان دانشكده تربیت بدنی، احداث و تكمیل دانشكده‌های دامپزشكی و علوم آب، احداث دانشكده هنر شوشتر، تامین تجهیزات، صدور مجوز استخدام 20 نفر و احداث 30 باب منزل مسكونی سازمانی از جمله این مصوبات بوده است.
به گفته دكتر مروتی، دو بلوك خوابگاهی و دانشكده دامپزشكی در سال جاری به بهره‌برداری خواهند رسید و عملیات اجرایی دانشكده‌‌های تربیت بدنی، علوم آب و دانشكده هنر شوشتر امسال آغاز می‌شود.
وی گفت: تامین تجهیزات دانشگاه شهید چمران هم دیگر مصوبه این سفر است كه یك میلیون دلار اعتبار برای آن در نظر گرفته شده بود اما به دلیل عدم تامین آن، این مصوبه اجرایی نشد. همچنین در سفر دوم ریاست جمهوری به استان خوزستان صدور مجوز استخدام 20 نفر برای دانشگاه تصویب شده بود اما این مجوز تاكنون صادر نشده است. پروژه 30 باب منازل سازمانی دیگر مصوبه این سفر نیز از محل اعتبارات كمك شركت نفت و با مساعدت استانداری تامین شد.
*سفر سوم
سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به رویكرد فرهنگی اجتماعی سفرهای سوم دولت به استان‌ها، بركات این سفر را برای دانشگاه بسیار پربار دانست و گفت: اختصاص مبلغ یك هزار و 500 میلیارد ریال برای ارتقای سرانه فضاهای آموزشی و كمك آموزشی استان به سرانه ملی ظرف 3 سال، بند نخست مصوبات سفر سوم هیئت دولت به خوزستان در دانشگاه شهید چمران اهواز است
مروتی تصریح كرد: در راستای اجرای این مصوبه با كمك استانداری و از محل اعتبارات شركت نفت، پروژه‌هایی از جمله احداث خوابگاه متاهلین دانشگاه، احداث، توسعه و تجهیز آزمایشگاه‌های دوره‌های تحصیلات تكمیلی، احداث 30 باب خانه سازمانی، توسعه، تكمیل و تجهیز سلف سرویس دانشگاه، احداث خوابگاه دانشكده هنر شوشتر و مطالعه احداث نخستین پارك علم و فناوری استان در دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 89 تامین اعتبار شدند.
به گفته وی، عملیات اجرایی پروژه‌های احداث خوابگاه متاهلین دانشگاه و احداث سه باب خانه سازمانی از محل كمك‌های شركت نفت امسال آغاز می‌شود. اعتبار مصوبه احداث، توسعه و تجهیز آزمایشگاه‌های دوره‌های تحصیلات تكمیلی هم به مبلغ 25 میلیارد ریال تامین شده و دانشكده‌ها بر اساس نیازسنجی انجام‌شده تجهیز می‌شوند.
وی همچنین با اشاره به دیگر پروژه‌های مصوب سفر سوم، ادامه داد: مطالعه مصوبات مربوط به سلف سرویس دانشگاه و خوابگاه‌ دانشكده هنر شوشتر انجام و نقشه‌های پروژه تهیه شده‌اند كه عملیات اجرایی آن امسال آغاز می‌شود.
عضو شورای پژوهش و فناوری استان خوزستان افزود: همچنین مطالعه احداث نخستین پارك علم و فناوری استان در دانشگاه، مصوب سفر سوم، انجام و نقشه‌های اجرایی آن آماده است. برای شروع این پروژه در سال 89 مبلغ 20 میلیارد ریال با مشاركت استان اختصاص یافته است.